Szukaj na tym blogu

niedziela, 17 listopada 2013

Lekcja

Temat: Usługi z literką "e".

1.E-usługa (usługa prowadzona drogą elektroniczną) umożliwia klientowi, czyli usługobiorcy dostęp do oferty wybranego dostawcy, a przy tym nie wymaga obecności obu stron w tym samym miejscu i czasie. E-usługa może być świadczona za pośrednictwem kilku kanałów takich jak Internet, telefonia komórkowa, telewizja cyfrowa, satelitarna itp.

Najczęściej spotykanymi -e-usługami są:

  • e-finanse,
  • e-handel,
  • e-praca,
  • e-nauka,
  • e-komunikacja,
  • e-turystyka,
  • e-logistyka,
  • e-biznes,
  • e-ubezpieczenia,
  • e-porównywarki,
  • e-zdrowie,
  • e-kultura.
 
2.
E–learning  (e-nauka)– nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej.
Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego    e-nauka nie jest możliwa.
Jeżeli dopiero wchodzimy w świat szeroko rozumianego e-learningu powinniśmy wiedzieć, iż ta metoda kształcenia to przede wszystkim wiedza teoretyczna, która co prawda dzięki odpowiednim symulatorom i programom może nas nauczyć obsługi określonych urządzeń technicznych, jednak w większości przypadków sprawdzi się jedynie jako możliwość bezproblemowego zdobywania i kształcenia teorii. W przypadku symulacji potrzebne są nie tylko odpowiednie kontrolery, które trzeba dostarczyć kursantom, ale także programy, które opłaca się pisać jedynie w przypadku wybitnie specjalistycznego sprzętu, bądź też dość sporej liczby obiorów, a to się niestety nie często zdarza.

 
 
 
3.E – praca (telepraca, ang. Telework) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.


 
4.
Bankowość elektroniczna (ang. e-banking) – forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, terminalu POS, telefonu (zwłaszcza telefonu komórkowego) i linii telekomunikacyjnych. Usługi bankowości elektronicznej są także określane jako telebanking (bankowość zdalna).
Zależnie od wykorzystanych rozwiązań umożliwia wykonywanie operacji pasywnych (np. sprawdzanie salda i historii rachunku) oraz aktywnych (np. dokonanie polecenia przelewu, założenie lokaty terminowej). Bankowość elektroniczna jest kluczowym elementem bankowości transakcyjnej.
 
5.E-zakupy
Handel elektroniczny (ang. e-commerce) – procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne (telefon stacjonarny i komórkowy, faks, Internet, telewizję) w celu zawarcia transakcji handlowej. Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy, gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.

 
 



 
6.E-czytelnia




Biblioteka cyfrowa (także: internetowa, wirtualna, elektroniczna) — usługa internetowa umożliwiająca udostępnianie w sieci publikacji cyfrowych takich jak czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, takich jak czasopisma, książki, mapy, zdjęcia itp.







 

 Lekcja

Temat: Sposoby komunikowania się.

1.SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
 
2.MMS - jest to rozszerzenie funkcji SMS poprzez możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp.

Czat (chat) -  jest to rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych. Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. Przykładem są czaty na takich portalach jak
Wirtualna Polska, Onet czy O2 oraz czat na stronie naszego liceum: lo-żywiec.pl/chat


3.IRC - jest to jedna ze starszych usług sieciowych, która umożliwia rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.

Oprogramowanie mIRC - jest przyjaznym i bardzo popularnym klientem IRC dla systemu Windows.




4.Fora dyskusyjne (internetowe) -  jest to forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.


Groups Google - grupy dyskusyjne, które umożliwiają tworzenie for internetowych i korzystanie z nich oraz czytanie postów w grupie przy pomocy poczty e-mail.



5Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa – ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.
 

6.Skype - to bezpłatny komunikator umożliwiający prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych i wideo oraz wykonywanie płatnych połączeń telefonicznych. Stworzony przez szwedzkich i estońskich informatyków.

 

                                                    Lekcja
Temat: Korespondencja elektroniczna



 
1.Poczta elektroniczna(ang.e-mail)-to usługa przesyłania przez sieć wiadomości w postaci elektronicznej.Listy elektroniczne mogą zawierać dodatkowe pliki,tzw.załączniki, na przykład pliki tekstowe,graficzne,muzyczne,prezenstacje,programy itp.Do wysyłania i odebrania poczty musisz mieć koputer bądz telefon komurkowy,połącznie z internetem oraz specialny program do wysyłania i odbierania poczty (klient pocztowy)lub zwykłą przeglądarkę internetową.Oczywiście,trzeba też posiadać konto pocztowe w jednym z wielu serwisów udostępniających tego typu usługę.Główną zaletą komunikacji elektronicznej jest oszczędność czasu,pieniędzy oraz możliwość wysyłania i odbierania poczty z najdalszych zakątków świata w dowolnym czasie.

List elektroniczny-to wiadomość tekstowa przeznaczona dla konkretnego odbiorcy i wysyłania za pomocą internetu,do której można dołączyć pliki zewnętrzne.Współczesne listy elektroniczne mogą zawierać-oprócz tekstu -także multimedia.



2.Cechy dobrego hasła:
 
Dobre hasło powinno:

-zawierać minimum 8 znaków
-zawierać małe i wielkie litery,choć jedną cyfrę i znak specjalny(np.:#,%,$,*)
-być zmieniane co jakiś czas

Dobre hasło nie powinno:

-ograniczać się do jednego słowa (jedna z metod łamania haseł opiera się na sprawdzaniu słów kolejnych ze słownika)
-być jedynie kombinacją sąsiadujących znaków na klawiaturze
bezpośrednio zawierać naszych osobistych danych,które zna wielu naszych znajomych(data urodzenia,nazwisko,imię)

3.Jak odebrać pocztę w miejscu publicznym ?

Odebrać i wysyłać list elektroniczny możemy z każdego komputera podłączonegodo internetu z zainstalowaną przeglądarką lub klientem poczty.Należy jedynie pamiętać nazwę nazwy serwisów poczty przychodzącej i wychodzącej,jeśli chcesz użyć wyspecializowanego klienta pocztowego.

Jeśli nie masz dostępu do swojego komputera,a chcesz jednorazowo wysyłać lub odbierać wiadomość,skorzystaj ze strony internetowej.W tym celu:

-otwórz w dowolnej przeglądarce stronę serwisu,w którym masz konto pocztowe
-przejdz do działu logowania do poczty
-wpisz swój login i podaj hasło


4.Najbardziej znane programy pocztowe to :
-Mozilla Thunderbird
-Windows Live Mail
-Apple Mail
-Eudora
-PostBox Express
-The Bat


5.Jak wysyłać list do kilku adresatów jednocześnie?
Wydaje się to proste-wystarczy wpisać albo lepiej wybrać z książki adresowej wszystkich odbiorców i wstawić do pola Do:Nie jest to jednak prawidłowe postępowanie.Tylko w uzasadnionych przypadkach(np.korespondencja biznesowa) dopuszczalne jest umieszczenie więcej niż jednego adresu w polu Do:Zamiast tego używaj pola Do wiadomości: i /lub Ukryte wiadomości:Pola mogą być też oznaczone jako DW: i UDW:,CC: i BCC(ang.Carbon Copy,Blind Carbon  Copy),lub po psrotu kopia:I ukryta kopia.

 



6.Jak poprawnie redagować listy?
* Każdy list powinien składać  się z 3 elementów - adresu odbiorcy, tematu listu i treści.
* Treść listu powinna zaczynać się krótkim powitaniem oraz kończyć pozdrowieniem i podpisem.
* Nie rob wciec jak w edytorze tekstu. Fragmenty listu oddzielaj pustymi wierszami.
* Pisz krótko i rzeczowo. Gdy używasz opcji Odpowiedz pisz pod wypowiedzią nadawcy.
* Sprawdzaj poprawność pisowni.
* Staraj się nie używać opcji Odpowiedz wszystkim.
* Wysyłając list do kilku osób jednocześnie umieścić ich adresy w polu Kopia ukryta.
* Nie używać formatu HTML
* Pakuj pliki przed ich załączeniem do listu.

List możesz ozdobić:
- emotikonami,
- załącznikami,
- papeteriami.



 


 

niedziela, 3 listopada 2013

Lekcja

Temat: Rozwiązywanie problemów.


1.Lista kroków

  1. Algorytm jest przedstawiany w kolejnych punktach (krokach) zawierających opis wykonywanej czynności, np. 1. zacznij algorytm;
  1. Kolejność opisywania poszczególnych operacji powinna być zgodna z realizacją danego algorytmu, a nie przypadkowa;
  1. Polecenia w poszczególnych krokach należy określić jasno i precyzyjnie, ponieważ na podstawie listy kroków może być napisany program komputerowy;
  1. Przebieg algorytmu nie zawsze musi być wyznaczony przez kolejne numery kroków, może być polecenie przejścia do innego, niż kolejny, punktu w spisie kroków;
  1. Lista kroków powinna być poprzedzona specyfikacją algorytmu;
  1. Algorytm może się kończyć w kilku miejscach listy;
  1. Lista kroków algorytmu obliczania średniej arytmetycznej 2 liczb:

Dane: dowolne dwie liczby: a, b;
Wynik: liczba Sr, będąca średnią arytmetyczną liczb a i b;
  1. Zacznij algorytm;
  2. Wprowadź wartości dwóch liczb: a, b;
  3. Oblicz sumę liczb a i b: S := a + b;
  4. Oblicz średnią: Sr := S/2;
  5. Wyprowadź wynik: Sr;
  6. Zakończ algorytm.

2.Schemat blokowy (ang. block diagram, flowchart) jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.
Cechuje je:
  • zasada budowy,
  • elastyczność zapisów,
3.Arkusz kalkulacyjny.
 Rozwiązując problemy możemy korzystać także z algorytmów w arkuszu kalkulacyjnym.

 
 
 
4.Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.
Jest dostępny w trzech wersjach:
  • Learning Edition
  • Professional Edition
  • Enterprise Edition
oraz darmowej Express.


5.Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.

Niektóre własności

  • Borland Pascal nie jest wrażliwy na wielkość liter.
  • Komentarze są otwierane i zamykane { jak ten } lub (* jak ten *), komentarze nie mogą być zagnieżdżone.
  • Słowo kluczowe uses deklarujące użycia modułów.
  • Moduły zawierają kody źródłowe lub kompilaty funkcji, zmiennych, stałych i procedur ułożonych w tematyczne pakiety. Przykładowe moduły języka TP: system, crt, dos, graph, printer, overlay.

6. C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia.
Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.